W dniu 21.08.2021 roku podopieczni wraz z rodzicami uczęszczające do Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży w Babicach odbyli wycieczkę do pobliskiego Rudna. Celem wycieczki było połączenie aktywności w terenie ze świetną okazją poszerzenia w ciekawy, przystępny sposób wiedzy z geologii regionu i historii zamku Tenczyn w Rudnie Warsztaty ,,Skarby tej Ziemi na wyciągnięcie ręki” poprowadził kustosz muzeum, poszukiwacz i kolekcjoner kamieni, pan Witold Koprucha. Muzeum agatów to nie tylko agat z pobliskiej okolicy Rudna, Regulic, Wąwozu Simota, ale również skamieniałości z Podłęża, Czatkowic, Bolęcina. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest agat, widzieli demonstracje skał, w których agaty występują, bulwy agatowe i dowiedzieli się jak rozpoczęła się pasja p. Witolda. Poszukiwanie agatów na polach agatowych to wyjątkowa propozycja dla małych odkrywców, geologów, pasjonatów minerałów, którzy chcą poznać smak poszukiwań pięknych rudniańskich agatów. Demonstracja cięcia, szlifowania i polerowania agatów, dodatkowo  próba samodzielnej obróbki znalezionych przez siebie agatów, ucieszyła uczestników.
Po zajęciach muzealnych i warsztatowych udaliśmy się w stronę ruin zamku Tenczyn stojącego na Górze Zamkowej 401 m.n.p.m. Okazały, jeden z największych ruin zamku na Jurze, który już od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych, znaczących prawie na równi z królem. A  co ciekawe ten wspaniały niegdyś zamek, nazwany Małym Wawelem stoi na stożku wulkanicznym.
W pięknych okolicznościach przyrody i udanej, słonecznej pogodzie wspólnie działaliśmy w terenie, integrowaliśmy się. Był to mile spędzony czas.
    
Opracowała: Marta Jarska – Wychowawca